Au triumfat din nou

Luptătorii de aur ai Botoșaniului

Luptătorii de aur ai Botoșaniului au obținut rezultate remarcabile și la Campionatul national de lupte greco romane, ce a avut loc la finele săptămânii trecute la Botoșani.

La categoria de vârstă juniori III, sportivii botoșăneni au obținut șase medalii, dintre care două de aur, una de argint și trei de bronz.

Medalia de aur a fost obținută de Alfred Stoica, la categoria cat 50 kg si Cosmin Aluchienesei la cat. 100 kg , medalie de argint Cezar Romaniuc la cat. 60 kg. Medaliile de broz au fost obținute de Manuel Stoica , cat 50 kg, Gabriel Mihai , cat 72 kg si Robert Rotariu la cat 100 kg. În urma acestei competiții Clubul sportiv Botoșani s-a clasa pe a doua poziție pe cluburi la juniori III.

La juniroti IV, luptătorii botoșăneni au obținut 5 medalii de bronz prin sportivii: Alexandru Holic , cat. 35 kg, Robert, Chitanu la cat 55 kg, Antonio Pascu , cat 66 kg, David Sovan , cat 78 kg si Sebastian Sovan , cat 85 kg.

Sportivii botoșăneni au fost antrenați pentru acestă competiție de Ion Asaftei, Aurel Apetrei si Grigore Marcel .