Botoșănean, locul 5 mondial la lupte

Botoșănenii se mențin în topul luptelor mondiale. Tânărul Manuel Stoica, un sportiv de numai 16 ani a reușit să se claseze pe locul 5 la Campionatele Mondiale de lupte greco-romane organizate la Kaspiisk. De altfel rezultatul botoșăneanului a fost unul dintre cele mai bune înregistrate de naționala României la lupte greco-romane.

Manuel Stoica este deja unul dintre sportivii exponențiali ai Botoșaniului în lumea luptelor greco-romane. Tânărul sportiv legitimat la Clubul Sportiv Botoșani a reușit o nouă performanță la Campionatele Mondiale de Lupte organizate în această lună la Kaspiisk.

Manuel Stoica s-a clasat și de această dată pe locul 5 mondial, învingând un sportiv din China și unul din Arabia Saudită dar cedând în fața unui luptător din Iran.

De altfel botoșăneanul a fost aproape de podium ratându-l la numai un punct diferență. Stoica a concurat pentru echipa națională a României, la categoria 55 de kilograme.