Campionat național de Cros la Botoșani

Sâmbăta, în pădurea Rediu din municipiul Botoșani s-a desfășurat Campionatul Național de cros, rezervat categoriilor de vârsta copii 1, 2 si 3 si juniori 2 si 3. Peste 500 dintre cei mai mici atleti din tara s-au întrecut pentru medalii, pe o vreme numai buna pentru alergare.

Campionatul a fost organizat de Federatia Româna de Atletism în colaborare cu Primaria, Inspectoratul Scolar si toate institutiile sportive din municipiul Botosani.

Cea mai mare distanta parcursa a fost de 6 kilometri, iar cea mai mica de un kilometru. Cel care a trecut primul linia de sosire a fost un tânăr de 16 ani din Târgu Jiu.

Cei mai buni atleți au primit, din partea organizatorilor, diplome, cupe, medalii si dulciuri.