FC Botoșani se îndepărtează de zona retrogradabilă

S-a impus cu 4-2 în fața Voluntarilor

FC Botoșani se îndepărtează de zona retrogradabilă. În proporție de 90%, echipa locală iși asigură un loc în Liga 1 de fotbal pentru sezonul următor. În ultima etapă, FC Botoșani s-a impus în fața celor de la FC Voluntari, cu scorul de 4-2. După de 31 de minute, echipa locală deja conducea cu 2-0, dar ilfovenii au reușit să mai reducă din diferență. Repriza a doua a fost la fel de spectaculoasă și s-a desfășurat după același scenariu. FC Botoșani a marcat rapid două goluri, conducând cu 4-1. Scorul final a fost stabilit de Pancu, în minutul 77, din penalty.

După etapa a IX-a a play-out-ului Ligii 1 de fotbal, FC Botoșani se află pe locul 4 cu 27 de puncte.

Antrenorul principal al FC Botoșani, Leo Grozavu, a spus că prestația jucătorilor lui a fost foarte bună și că acest lucru demonstrează că partida de la Cluj a fost doar un accident.

Partida cu FC Voluntari i-a dat ceva emoții și finanțatorului echipei locale, Valeriu Iftime, dar, în același timp, este bucuros că din cele 6 finale, FC Botoșani a reușit să caștige două.

Următorul meci al FC Botoșani va fi sâmbătă, 7 mai, în deplasare la Concordia Chiajna.